
Staben av Moa Berglöf och Joakim Zander, Wahlström&Widstarnd, 2025
Thriller står det på framsidan men jag skulle nog kalla detta för en spänningsroman.
Julia, journalist med sikte på politiken har gjort lite övertramp och får inte mer skriva om detta ämne på tidningen Aftonposten. Hon är satt lite på undantag. Alfred, hennes sambo, blir headhuntad till jobbet som ny presschef åt stadsministern efter ett lysande framträdande i Aktuellt, där har pratade om vindkraft.
Ja, va fan, han tackar ja, det är liksom lite ”payback” efter alla år han stått bakom Julia. Inga glada miner då detta framförs och när Julia får tips om Stadsministern och lite skumma saker i Bryssel börjar hon gräva i det tysta. Dessvärre krockar detta grävande med Alfreds jobb som presschef och när han ställer frågor om vad som händer, han måste ju veta som presschef, blir han ombedd att inte forska mer i det; vet du inte så kan du ju inte ljuga. Till slut måste de berätta för varandra vad de vet och då blir förhållandet starkare men tryggheten svagare, barnen skickas iväg, Alfred fängslas och Julia övernattar på jobbet.
Makt, privatskolor och politik avslöjas. Vem håller vem bakom ryggen och varför? När sanningen är på väg att sippra ut så tar huvudvittnet livet av sig, eller blev han mördad?
Inte något supernytt tänk bakom hela historien men bra flyt, lite långrandig ibland. En kommentar gillade jag på sid 201: ”Han bor ensam?”…”Han bor själv!”. Stör mig på Julia som i slutet får frågan om hon kan komma till en kolonilott om en timme och prata med en av de mest inblandade. Hon lurar personskyddet som finns för dem och åker givetvis i väg själv…suck!
3:a // Maria E