Mörkret under isen

Mörkret under isen av Morten Hesseldahl, Bokfab, 2024

”Vinnare av glasnyckeln- bästa nordiska kriminalroman” Lät spännande tyckte jag och det är den men lite för seg. Boken är som i två delar, ena delen där man genom trollfabriker i Rumänien men finansierat av Kina försöker smutskasta Grönland och grönlänningar som ett alkoholiserat bidragstagande folk som Danmark skulle klara sig bättre utan. Stöd därför grönländska frihetspartiet i nästa val. Den andra delen är det man försöker dölja och som nu kanske kommer fram då isen smälter, en gammal bomb och annat som amerikanerna glömt/gömt under isen. Pipaluk är halvgrönlänning som flytt ön för att inte gå under i missbruk och av misshandel. Hon är soldat och har stridit i Afghanistan och till Grönland skall hon inte tillbaka, aldrig! Lärarinnan Agnes var den person som såg henne och talade om för Pipaluk att hon var någon och en betydande anledning att hon stack från ön.

Nu fylls hela hennes Internetflöden av dåliga kommentarer om Grönland och när Viktor, som hon jobbat med, blir dödad och Pipaluk får skulden börjar hon gräva lite i detta. Samtidigt pågår en valkampanj med en grönländsk tjej som frontar ett nytt parti om att göra Grönland självständigt.

Inte bara Viktor dödas, flera personer med anknytning till fallet med Bomben från 1968 dödas och Pipaluk återvänder till Grönland, efter 220 sidor, med veterankompisen Laurits. Detta måste redas ut, vad är sant och vem mördar folk och varför nu.

Jag hade lite svårt att förstå tidsramen, 1968 störtar ett amerikanskt flygplan med bomber ombord, danska arbetare städade platsen i åtta månader och vart strålskadade, det är ju 20 år sedan. ”Detta hände i Polarmörkret för snart trettio år tidigare” 1968+50= 2018? Är det nutid? Spännande att läsa om gamla hemligheter och vilka som vill äga/göra anspråk på Grönland. Allt ifrån att Donald Trump vill köpa ön till kineserna som vill ha bra kontroll över vattenvägarna och grönlänningarna själva som tycker att det inte spelar någon roll bara pengarna kommer in…eller?

Tycker nog att Hesseldahl forcerade för mycket på slutet och att det gärna fått vara mer tid på Grönland. De sista 30 sidorna fick det nästan att kännas som om det bara var del 1, i en serie och det drar ned betyget

3:a // Maria E

Lämna en kommentar